Комунальний заклад загальної середньої освіти ліцей №12 Жовтоводської міської ради

 





Освітній обмудсмен України

 

Медіатор між школами та міністерством
Постанову про появу освітнього омбудсмена уряд ухвалив минулого літа. Згідно з документом, Кабмін доручив йому захист прав у сфері освіти. Раніше такої посади в Україні не існувало.

Уряд постановив, що освітнім омбудсменом може бути громадянин України, який вільно володіє державною мовою, має вищу освіту та відповідний досвід роботи. Він не може поєднувати свою роботу з іншою діяльністю, окрім творчої або викладацької.

Серед завдань освітнього омбудсмена – забезпечення права людини на якісну та доступну освіту та сприяння впровадженню інклюзивної форми навчання. Освітній омбудсмен виступає посередником між навчальними закладами та Міністерством освіти, співпрацюючи із різноманітними органами влади, зокрема правоохоронцями, а також із громадськими та міжнародними організаціями.

За результатами відкритого відбору 14 серпня 2019 року цю посаду обійняв Сергій Горбачов – педагог із 13-річним стажем, який до призначення працював директором школи у столиці.

«Омбудсмен не є суб’єктом владних повноважень – він не може когось звільнити, призначити, оголосити догану. За чинним порядком, омбудсмен має право звертатися, отримувати інформацію, оприлюднювати, рекомендувати органам державної влади відновити порушені права. Це не міністерство, а суспільна інституція, яка стежить за дотриманням прав і допомагає їх відновити, – прокоментував своє призначення Сергій Горбачов. – На мою думку, найголовніше, що може зробити освітній омбудсмен, – це просвітницька робота і допомога у відновленні порушених прав на місцях».

Порушення прав і скарги

Одним із важливих аспектів діяльності освітнього омбудсмена є перевірка випадків порушення прав у сфері освіти. Зокрема, до освітнього омбудсмена можуть звертатися учні, їхні батьки чи законні представники, а також вчителі і наукові працівники. Для прикладу, учні можуть скаржитись на факти булінгу чи корупції у школі.

 

Відповідно до процедури, освітній омбудсмен повинен перевірити викладені факти. Якщо скарга обґрунтована, то він може надати рекомендації школам чи органам управління освітою або ж повідомити про порушення закону правоохоронців. Аби скарга не залишилась без відповіді, вона повинна бути обов’язково підписана і стосуватись випадку, що стався не пізніше, ніж рік тому.

 

Міністерство освіти зі свого боку також готове реагувати на запити українців.